Logo DPmÚL

Tisková zpráva

06. 06. 2022
Představení vodíkového autobusu Solaris Urbino 12 Hydrogen

Ústí nad Labem – Dopravní podnik města Ústí nad Labem a.s. veřejnosti představil vodíkový autobus Solaris Urbino 12.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem a.s. v roce 2021 jako první v České republice vybral dodavatele autobusů na vodík. Rámcová dohoda na dodávku až 20 ks autobusů s vodíkovým pohonem byla dne 30.9.2021 podepsána se společností Solaris BUS & Coach. Vodíkové autobusy budou splňovat veškeré nároky na moderní cestování.

„Vozidla budou plně nízkopodlažní, vybavena celovozovou klimatizací, nabíječkami standardu USB, kamerovým systémem, který umožní řidiči pohodlné sledování prostoru u všech dveří a dalšími moderními prvky, které přispějí zejména k bezpečnosti přepravy. Vozidla budou délky 12 metrů s obsaditelností pro 75 cestujících. O dostatečnou dynamiku v podmínkách našeho města se postarají elektromotory o výkonu 2x125 kW. Dojezd vozidla je až 330 km. Mezi hlavní přednosti těchto vozidel patří dynamika, bezemisní provoz a snížení hlukové zátěže,“ uvedla Simona Mohacsi, výkonná ředitelka Dopravního podniku města Ústí nad Labem a.s.

„Tato vozidla by měla v budoucnu nahradit stávající vozidla na naftu a CNG. Jako pohon pro naše vozidla bude sloužit vodík, který vzniká při výrobě v místní Spolchemii jako vedlejší produkt. Vodíkové autobusy budou šetrné k životnímu prostředí a obyvatelům našeho města,“ uvedl Martin Prachař, předseda představenstva Dopravního podniku města Ústí nad Labem a.s.

„Využití našeho vodíku jako ekologicky čistého paliva, které má potenciál zlepšit ovzduší nejen v Ústí nad Labem, nám dává od začátku velký smysl. Dlouhodobě pro něj hledáme i další způsoby využití -  taková, která co nejvíce přispějí k dekarbonizaci nejen v dopravě, ale i v jiných oblastech lidských činností. Společný projekt vodíkových autobusů pro Ústí do naší koncepce velice dobře zapadá,“ doplnil generální ředitel SPOLCHEMIE Daniel Tamchyna.

Vodík má v našem městě dlouholetou tradici, vyráběl se zde už na konci 19. století, podíl měl ale i na zisku Nobelovy ceny Viktorem Hessem. Nyní se vrací jako technologie budoucnosti, která dokáže pozvednout naši MHD na úplně jinou úroveň. Věřím, že se v Ústí bude vodíku dařit minimálně tak dobře, jak tomu bylo v minulosti,“ uvedl primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický.

Pořízení autobusů s vodíkovými palivovými články je součást strategického projektu „Zavádění vodíkové mobility ve městě Ústí nad Labem“. V současné chvíli čeká DPmÚL na vyhlášení dotační výzvy z Fondu spravedlivé transformace (JTF). Po jejím vyhlášení a schválení žádosti o dotaci dojde k dílčí objednávce vozidel.